چاپ کتاب

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " اصول ماشین کاری و ماشین های ابزار" تألیف دکتر محمدرضا رازفر و دکتر محسن خواجه زاده، توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ نخست رسید.

سرخط خبرها

چاپ کتاب " اصول ماشین کاری و ماشین های ابزار" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر‌

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " اصول ماشین کاری و ماشین های ابزار" تألیف دکتر محمدرضا رازفر و دکتر محسن خواجه زاده، توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ نخست رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

"علم ماشين‌کاری مطالعه چگونگی برش فلزات توسط ابزار برشی می‌باشد و هدف از نگارش مجموعه حاضر، آشنايي با ماشين‌های ابزار و فرايندهای متداول ماشين‌کاری و سپس تعیین مناسب‌ترین متغیرهای برش، شکل هندسی و جنس ابزار برش با توجه به جنس قطعه‌کار است. در این کتاب سعي شده است کلیات علم ماشينکاری (برش فلزات) و ماشين‌های ابزار معرفی شود تا بتوان علاوه بر تشخیص نوع ماشین ابزار مورد نیاز در ماشين‌کاری يک قطعه، قطعات کار را با هزینه کمتر و کیفیتی بهتر تولید نمود.

کتاب حاضر در هفده فصل تدوین شده است. در فصل اول نحوه عملکرد ماشين‌های تراش و انواع مختلف آنها مورد مطالعه قرار گرفته است. فصل دوم به معرفی انواع مختلف تجهیزات نگه دارنده ابزار و قطعه‌کار در فرایند تراشکاری اختصاص يافته است. هندسه ابزار برش و اثرات آن بر فرایند برش فلزات موضوعی است که در فصل سوم به آن پرداخته شده است. فصل چهارم فرایندهای مختلف تراشکاری را برای خوانندگان معرفی کرده و آنها را با نحوه اجرای این فرایندها آشنا می‌کند. در فصل پنجم خواننده با اصول کلی و نحوه عملکرد گيربکس در ماشين‌های ابزار آشنا می‌شود. در فصل ششم مقادیر بهینه هندسه ابزار برش و تأثیر آن بر فرایند ماشينکاری توضيح داده می‌شود. مکانیک برش فلزات در تراش متعامد و تحلیل فرایند ماشينکاری موضوع فصل بعدی است. فصل هشتم به بررسی عمر ابزار، حرارت حاصل از عملیات برش و سیالات برش پرداخته است. در فصل نهم تأثیر متغیرهای مختلف بر فرایندهای ماشينکاری بيان شده است. فصل دهم به معرفی فرایند سوراخکاری و مکانیک آن اختصاص يافته است. در فصل یازدهم، فرایند فرزکاری و انواع ماشين‌های فرز معرفی شده‌اند. فصل دوازده خواننده را با اصول و نحوه عملکرد دستگاه تقسیم آشنا می‌کند. نحوه ساخت چرخدنده‌های ساده، مارپیچ، مخروطی و بادامک موضوعاتی هستند که به ترتیب در فصول سیزده، چهارده، پانزده و شانزده مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. در نهایت فصل هفدهم به معرفی فرایند سنگ‌زنی و انواع ماشين آلات سنگ‌زنی اختصاص پيدا کرده است."

شایان ذکر است این کتاب در ۴۳۲ صفحه، هفده فصل و به قیمت ۳۵۰ هزارریال به بازار کتاب عرضه شده است.

علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.